Procházka světem víry (5) Pronásledování

Milí přátelé,
podle věrohodných údajů evangelické nevládní organizace Open Doors bylo v roce 2019 kvůli své víře vystaveno ve světě různému stupni nátlaku asi 260 milionů křesťanů.  Jsou to naši bratři a sestry v Kristu a zaslouží si viditelnou podporu. Oni nám svým životem poskytují vzácné svědectví, protože věrně následují Ježíše bez ohledu na to, co je to bude stát. My se jim máme snažit pomáhat modlitbou a mobilizací veřejného mínění ve svobodném světě, aby se o pošlapávání jejich práv nemlčelo. Kvůli tomu také vznikla mezinárodní iniciativa Červená středa (oficiální plakát).

ČTEME Z BIBLE
Trpí-li v Kristově těle – tj. Církvi – jedna část, trpí s ní všechny ostatní části. (srov. 1Kor 12,26)

Paní Monika Kahancová z organizace CSI (Mezinárodní křesťanská solidarita) v posledním zpravodaji připomíná, že

80% všech lidí, kteří jsou pronásledování na základě svého náboženství, tvoří křesťané. Jejich hlavním pronásledovatelem je ve 21. století islám. … Jen v Etiopii bylo od letošního června zavražděno 500 křesťanů. Islámští extrémisté chodí dům od domu a hledají křesťanské rodiny, aby je zavraždili. Místní policisté často násilnostem jen přihlížejí.     

Pohřeb křesťanských obětí velikonočního vraždění v kostele sv. Šebestiána na Srí Lance (2019)

ÚKOL: Pokusme se viditelně připojit k Červené středě, která se v České republice koná už potřetí – letos 25.11. Není-li zatím v našich silách realizovat typické červené nasvícení památek, můžeme dát aspoň červené svíčky do oken rodinných domů včetně naší centrální fary v Rokytnici a propojit se s trpícími bratry a sestrami v modlitbě.

Společná modlitba farníků na tento úmysl se kvůli covidu uskuteční pouze při adoraci v Citově (17:00 – 18:00) a při ranní mši v Císařově. K soukromé pobožnosti doporučujeme novému za pronásledované křesťany, kterou pro letošní Červenou středu připravila papežská nadace Církev v nouzi (PDF ke stažení).

Za náležitou duchovní pozornost vůči pronásledovaným i jejich pronásledovatelům děkuje a žehná vám

otec Tomáš
klic.tomas@ado.cz

CO BYCHOM NEMĚLI PŘEHLÉDNOUT

Máš-li odvahu, dovědět se o stavu náboženského pronásledování ve světě víc, dočti dnešní procházku až do konce. Užitečný dokument z vlastní tvorby na toto téma před několika lety vysílala také Česká televize v pořadu Focus.


ZPRÁVA O PRONÁSLEDOVÁNÍ KŘESŤANŮ VE SVĚTĚ 2019

Na světě žijí v současné době asi 2 miliardy křesťanů a téměř každý osmý z nich zažil minulý rok persekuci pro svou víru. Oproti 245 milionům v roce 2018 uvádí zpráva za minulý rok o 15 milionů pronásledovaných více. Nárůst souvisí s trendy v některých velkých zemích jako je Indie a Čína a s džihádismem v subsaharské Africe, který dnes rozsévá nejvíce obětí, podotýká ředitel italské sekce Open Doors Cristian Nani:

Celá subsaharská oblast je destabilizovaná. Džihádismus se šíří, můžeme rozlišit asi 27 radikálních islamistických skupin, mezi jejichž hlavní cíle patří eliminace křesťanů. Uvedl bych malý příklad: přijedou do vesnice na severu Burkina Faso a vyhlásí třídenní ultimátum, během něhož mají křesťanské rodiny možnost odejít. Pokud neuposlechnou, zavraždí je.

Open Doors vypočítává 11 států, v nichž dochází „k extrémnímu pronásledování“. Už od roku 1993 vypracovává závěry na základě informací o náboženské svobodě v soukromé i veřejné sféře (všímá si možností modlit se a číst Bibli, uzavírat mezikonfesní manželství, konvertovat k jiné víře, ale také nátlaků na dodržování předepsaného oblečení, pracovní diskriminace, respektování lidských práv, kontroly občanů nebo ničení kostelů) a systematizuje informace o obětech nábožensky motivovaného násilí na křesťanech (vraždy, znásilnění, věznění bez procesu, agrese, sexuální zneužívání).

V čele smutné klasifikace se už od roku 2002 objevuje Severní Korea. Open Doors odhaduje, že 300 tisíc křesťanů v této zemi žije pod pohrůžkou odsouzení k smrti nebo nuceným pracím, pokud by jejich víra vyšla najevo. Následuje Afgánistán, Somálsko, Libye, Pákistán, Eritrea, Súdán, Jemen, Írán, Indie a Sýrie.

V oblastech konfliktu na Blízkém východě musíme konstatovat de facto vymýcení křesťanských komunit. V roce 2003 žilo v Iráku 1,5 milionu křesťanů. Dnes se mluví o 202 tisících, tzn. úbytek o 87%. Dochází k postupné eliminaci křesťanské přítomnosti, přiživované pronásledováním, které činí křesťanské komunity velmi zranitelné. Jestliže tedy v regionu dochází ke konfliktům mezi různými frakcemi islámu, je také pravda, že jednu věc mají společnou: shodují se na tom, že křesťané mají z této oblasti zmizet. Podobně ze Sýrie zmizelo od počátku občanské války 66% křesťanů.

Podle zprávy Open Doors bylo v minulém roce zabito kvůli víře 2983 křesťanů. Oproti předchozímu roku jejich počet klesl díky menšímu počtu vražd v Nigérii, ačkoli tato země stále zůstává na prvním místě (1350), následovaná Středoafrickou republikou (924) a Sri Lankou (200), kde došlo v dubnu k teroristickému útoku na tři kostely. Raport nicméně uvádí, že údaje jsou podhodnocené, protože mnoho případů média zamlčují a na veřejnost také nepronikají zprávy o úmrtích způsobených dlouhodobou diskriminací, jako například omezení přístupu k pitné vodě nebo lékařské péči.

Nově se na seznamu 50 zemí, v nichž se křesťanům žije obtížně, objevuje v souvislosti s atentáty teroristů z Boko Haram Kamerun a Niger, a Burkina Faso, kde se rovněž rozmáhá islamistický terorismus. Do první desítky se dostala nově Indie, kde je křesťanská menšina považována za hrozbu pro národní identitu. Například ve státu Himáčalpradéš na severu země byl v srpnu loňského rodu zostřen zákon proti konverzím, trestající jakékoli nabádání ke změně náboženství pěti lety vězení.

Na vyšší příčku v míře pronásledování postoupila také Čína, kde žije asi 90 milionů křesťanů. Zpráva Open Doors mluví o zničení více než pěti a půl tisíce kostelů (5576) pouze za uplynulý rok a upozorňuje na stále rafinovanější omezování náboženských svobod za užití biometrických technologií a umělé inteligence.

Na tiskové konferenci předložila Open Doors také zprávu o násilí páchaném na křesťanských ženách:

Uvědomujeme si, že nejsme o všem dokonale informováni, nicméně shromáždili jsme 8 a půl tisíce případů sexuálního násilí namířeného proti křesťanským ženám. Jde o ženy, které byly uneseny, znásilněny a někdy bohužel zavražděny. Víme ovšem, že je to pouhá špička ledovce. Je tady také celá velká oblast nucených sňatků, které zatím nejsme schopni dobře sledovat, 

řekl pro Vatikánský rozhlas letos v lednu Cristian Nani, ředitel italské sekce Open Doors.


NENÁVIST NENÍ ODPOVĚĎ
ROZŠÍŘENÍ PRO DOSPĚLÉ

„Dost bylo násilí. Pojďme společně posílit mír a bratrství,“ vyzval papež František na svém twitterovém účtu poté, co dvacetiletý Rakušan útočil 2.11.2020 večer v centru Vídně.  

Otázce všeobecného lidského bratrství se učitelský úřad papeže Františka věnuje dlouhodobě. Nejnovějším příspěvkem k tématu je jeho poslední encyklika nazvaná Fratelli tutti (Bratři všichni). Zatímco se pracuje na jejím českém překladu, nabízíme vám alespoň základní prezentaci dokumentu (ZDE).

Současně se zdá, že obvyklá reakce západních pastýřů církve na masivní eskalaci pronásledování Ježíšových učedníků ve světě vychází z neúplných informací o islámu.   

CO BY MĚLI KATOLÍCI VĚDĚT O ISLÁMU
– rozhovor s Williamem Kilpatrickem


ČTEME Z BIBLE

(1) Bůh je naše útočiště a síla
Svou starost hoď na Hospodina a on tě zachová, nikdy nedopustí, aby se viklal spravedlivý. A ty, Bože, svrhneš je do jámy zkázy; zákeřní vrazi nedosáhnou ani poloviny svých dnů. Já však důvěřuji v tebe, Hospodine! (Žl 55,23-24)

(2) S pronásledováním se na této zemi počítá
Kdo by nás mohl odloučit od lásky Kristovy? Snad soužení nebo útisk nebo pronásledování nebo hlad nebo bída nebo nebezpečí nebo zabití? Ale v tom ve všem skvěle vítězíme skrze toho, který si nás zamiloval. (Řím 8,35.37)

(3) Z pohledu věčnosti
Potom se podívám a hle – veliký zástup, který by nikdo nespočítal, ze všech národů, kmenů, plemen a jazyků; stáli před trůnem a před Beránkem, oděni bílým rouchem, s palmami v rukou a volali mocným hlasem: „Za svou záchranu vděčíme našemu Bohu, který sedí na trůně, a Beránkovi!“ … Tu ke mě promluvil jeden ze starců a zeptal se mě: „Kdo jsou tihle zde v bílém rouchu a odkud přišli?“ Odpověděl jsem mu: „Můj Pane, to víš ty.“ Řekl mi: „To jsou ti, kdo přicházejí z velikého soužení; roucho si doběla vyprali v Beránkově krvi. Proto jsou před Boží trůnem a ve dne v noci mu slouží v jeho chrámě. A ten, který sedí na trůně, se k nim sníží a bude s nimi bydlet. Už nikdy nebudou mít hlad a žízeň, nebude už do nich pražit slunce ani jakýkoli jiný žár, protože Beránek, který je uprostřed před trůnem, bude je pást a vodit k pramenům živé vody. Bůh sám jim setře každou slzu z očí. (Zj 7,9-10.13-17)


ZE ŠUPLÍKU PANÍ KATECHETKY
NOVÉ UČIVO PRO VŠECHNY SKUPINY

Šuplíky zaplníme během pár dní.
vaši katecheté

sekce A – ročníky 1+2
sekce B – ročníky 3+4+5
sekce C – ročníky 6+7

sekce D – ročníky 8+9+SŠ